İçeriği Paylaş:

YHT seferlerine 1 Haziran tarihinde başlanıyor

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık, Mart ayı içerisinde koronavirüs salgınıyla mücadelenin dahilinde şehirler arası seyahatlerin kısıtlanma kararı almasının sonrasında yüksek hızlı tren (YHT) seferlerini durdurma konusunda karar almıştı. TCDD Taşımacılık; Yüksek Hızlı Tren ile birlikte anahat ve de bölgesel trenlere ait biletlerin dileyenler için kesintisiz bir şekilde iade edilecek olduğunu, abonman kartlar üzerinde kullanılmamış olan kısımlara ait ücretin ödeneceğini de ifade etti. İstanbul ili içerisinde Marmaray ile birlikte Ankara ilinde Başkentray trenlerinin işlemeyi sürdüreceği de belirtildi.

Hükümet, belirli bir takvim kapsamında ”normalleşme” konusunda adımlar atmaya başlamış durumda. Alışveriş Merkezleri ile birlikte berber ve kuaförler tekrardan hizmet vermeye başlamış durumdayken, Yüksek Hızlı Trenleri ile birlikte (Ankara – İstanbul arasındaki ile birlikte Ankara – Konya arasındaki ve Ankara – Eskişehir arasındaki) ana hat trenlerinin tam olarak ne zaman hizmete girecek olduğu da merak konusu olmuş durumda. Habertürk’ün yapmış olduğu habere bakılırsa; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, YHT ile alakalı seferlerine bayramın hemen sonrasında başlama konusunda plan yapıyor. Hedef ise en geç 1 Haziran olarak öne çıkıyor.

Geçiş dönemi içerisinde bir takım kurallar geçerli olmaya başlayacak. Bunlar ise tam olarak şu şekilde;-

– Yüksek Hızlı Trenler %50 kapasiteyle yolcu taşımaya başlayacak.
– Maskesiz bir şekilde olan yolcu trenlere kesinlikle alınmayacak. Yolcuların, seferler için maske ile gelmesi gerekli.
– Yolcular, daha öncesinde bilet alımı yapacak. Sadece satın almış oldukları koltuğa oturabiliyor olacak. Farklı numaralı bir koltuk üzerinde asla seyahat gerçekleştiremeyecek.
– Bilet fiyatları konusunda herhangi bir değişiklik olmayacak.
– Trenler içerisinde ayrıca bir de dezenfektan bulundurulmaya başlanacak.

Ana hat trenler ise bir müddet daha sefer yapmaya başlayamayacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Taşımacılık, bu hususla alakalı olarakta hazırlık yapmakta.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

YHT seferlerine 1 Haziran tarihinde başlanıyor

Gündem

15/05/2020 | Yorum Yok | 114 | admin